Ján Slota, Lex Hlinka a stádo oviec

Autor: Peter Spáč | 4.10.2007 o 13:25 | Karma článku: 7,63 | Prečítané:  2201x

Po parlamentných voľbách v roku 2002, v ktorých prepadli obe frakcie rozdelenej SNS, sa dalo očakávať, že politická kariéra Jána Slotu sa chýli ku koncu. Po 4 rokoch sa však Ján Slota vrátil a slovenskú politiku dostal do polohy, v ktorej ju odjakživa chcel mať.

Tankový prapor repete

Ján Slota je opäť vulgárny. Môžeme sa pýtať, či sa opäť dostáva do skvelej rečníckej formy a pohody ako pred niekoľkými rokmi, keď „bratom a sestrám v Kristu“ hovoril čosi o tankoch. Prirodzene, určitá podobnosť tu je, avšak naozaj iba určitá. Na rozdiel od spomínaného minulého obdobia, je dnes SNS členom vládnej koalície a ako taká má voči nám aj istú zodpovednosť.

Keď vznikala súčasná vláda, jej nastávajúci premiér sa pred celým národom vypínal, ako dokázal ďalších koaličných lídrov, Mečiara a Slotu, upratať do parlamentu. Dnes je zrejmé, že jeho snaha skončila fiaskom a ak to, čo mu nedávno predviedol šéf HZDS nebola facka, tak konanie Slotu sa ani výstižnejšie nedá nazvať.

Existujú iba dve možnosti. Prvou je tá, že Fico nechce aby Slota kontroloval svoje výroky a necháva mu voľné pole pôsobenia. V takom prípade by však bolo nepochopiteľné, prečo sa „ostro“ ohradzoval voči rozhodnutiu európskych socialistov odložiť rozhodnutie o ďalšom osude Smeru vo svojej organizácii, keďže to zavinili práve Slotove vyjadrenia. Na druhej strane sa však Fico kvôli problémom s medzinárodným ukotvením svojej strany nemusí príliš zaťažovať, keďže na jeho podporu to nemá žiadny dopad. Jeho voliči ho volili kvôli snom o socialistickom raji a nie preto, že si ho vo večerných správach pozreli ako si podáva ruku s Paroubkom alebo Blairom.

Pravdepodobnejšou možnosťou je tak tá, že Fico nemá nad Slotom žiadnu kontrolu a nie je schopný ho „umravniť“. Za tento stav si pritom môže sám. V období po voľbách mal Smer otvorených viacero možností, koho si vybrať za koaličných partnerov, čím mohol na HZDS a SNS vyvíjať nátlak v zmysle „ak neberiete to, čo vám ponúkame, nájdeme si iných“, čo sa prejavilo na výraznom navýšení kresiel pre Ficovu stranu v porovnaní s volebnými výsledkami. Po vyše roku vládnutia v štýle arogancie moci pripomínajúcej vrcholné obdobie mečiarizmu však Smer už v opozícii žiadnych ani potenciálnych partnerov nemá a tento nátlak na HZDS a SNS stratil opodstatnenie.

Ako sa zvykne hovoriť, kto seje vietor, žne búrku. A Robert Fico toho zasial dosť na slušnú víchricu.

Národné prebudenie parlamentu

V poslednej dobe sme svedkami toho, ako sa v slovenskom parlamente s veľkou okázalosťou (a prirodzene za naše peniaze) prijímajú absolútne nezmyselné a zbytočné návrhy. Konkrétne ide o tzv. lex Hlinka a uznesenie o nemeniteľnosti Benešových dekrétov, ktorých spoločným menovateľom je práve SNS.

K úplnosti je potrebné spomenúť, že ako prví prišli s iniciatívou na uctenie si Hlinku zákonnou cestou poslanci z KDH a až po nich národniari, avšak tento fakt nie je podstatný. Dôležité je, čo tento návrh priniesol a čo rieši. Odpoveď znie, že okrem vylepšenia národného ega niektorých slovenských poslancov, neprináša nič.

Parlament ako predstaviteľ zákonodarnej moci je tu predovšetkým na to, aby určoval základné pravidlá spoločnosti. Jeho úlohou však rozhodne nie je, aby občanov poučoval o tom, aké sú ich národné dejiny a koho z nich si máme ctiť a vážiť. Ako jednému z 5,5 milióna slovenských občanov je mi úplne ľahostajné, ako sa Slota, Hrušovský, Rafaj či Palko pozerajú na Hlinku alebo na kohokoľvek iného.

Momentálna diskusia, ktorá sa o tejto osobe našich dejín vedie, je scestná. Vôbec nie je podstatné, či bol Hlinka čiste pozitívnou alebo naopak kontroverznou historickou postavou, toto nech si každý vyrieši sám pre seba. Základ je v tom, že žiadny parlament ani žiadny politik nemá čo spoločnosti predpisovať, koho si má alebo nemá vážiť a už vôbec nie prostredníctvom zákona s prípadnou sankciou, keďže pôvodný návrh SNS chcel neúctu k Hlinkovi dokonca trestať.

Stádo oviec na pastvine

Predstavitelia SNS musia byť veľmi spokojní so súčasnými napätými slovensko-maďarskými vzťahmi. V tejto situácii totiž môžu neobmedzene predkladať rôzne národne orientované návrhy, pretože správne predpokladajú, že s výnimkou SMK sa nenájde veľa poslancov, ktorí budú ochotní im verejne odporovať, pretože by to pre nich znamenalo stáť na strane Maďarov a teda proti prevažujúcej verejnej mienke.

Uznesenie o nemennosti Benešových dekrétov je dokonalý príklad tejto národniarskej aktivity. Obsahovo nič neprináša a nerieši, čoho si je SNS prirodzene vedomá, avšak silne pôsobí na verejnú mienku a teda vyvoláva tlak na ostatné strany, keďže tie pred voličmi nechcú vyzerať ako narušitelia národnej línie.

V momentálnej situácii ochladnutých vzájomných vzťahov s Maďarskom sa tak Jánovi Slotovi a jeho strane podaril, možno nevedomky, skvelý ťah. Zo všetkých parlamentných strán, okrem SMK, si na jeden deň v podstate spravil poslušné stádo oviec, ktoré ako dobrý pastier vyviedol na pašu. A ovce svojho pastiera ochotne nasledovali, keďže videli, že objavil dobrú pastvinu (= časť verejnosti počúvajúcich na národnú problematiku).

Hlasovanie bolo skutočne unikátne. Zo 120 prítomných „slovenských“ poslancov boli všetci do jedného za. HZDS a Smer nie sú žiadnym prekvapením, keďže tieto strany, zvlášť druhá menovaná, sa vždy ochotne priživia na každej populárnej téme. KDH sa rovnako neprekonalo a zostalo verné svojej najnovšej snahe poraziť SNS v súťaži o to, kto je väčší Slovák. Sklamaním je SDKÚ, ktorá ako jediná mohla tomuto tlaku odolať. Neodolala.

Ak som v tejto odbočke k zvieracej ríši vynechal SMK, nie je to voči nej v žiadnom prípade kompliment. Kým sa slovenské strany správajú ako stádo oviec, tak SMK svojím chovaním pripomína dobre odrasteného barana. Namiesto toho, aby posledné aktivity SNS a jej predsedu plne ignorovala, čím by tie tak odišli do zabudnutia, robí presne to, čo od nej Ján Slota očakáva, čiže mu kontruje. Naši Maďari by sa už konečne mohli naučiť, že v tomto súboji nemôžu nikdy zvíťaziť.

Navrhujem, aby na svojej najbližšej schôdzi slovenský parlament schválil Lex NR SR. Naši poslanci si to naozaj zaslúžia, keďže v posledných dňoch rokovali o mimoriadne podstatných veciach, ktoré našu krajinu posunuli opäť o kus ďalej.

Priamo do suterénu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri

Strán, ktoré vylúčili spoluprácu so stranou bývalého ministra za Smer, pribúda

Dobré ráno

Dobré ráno: Koalícia už nefunguje, Most má problémy sám so sebou

Čo hovoria odchody a vzdávanie sa postov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Drucker sa ešte môže hodiť

Pravica už chcela vládnuť s Mečiarom aj s Dankom, znesie aj Druckera.


Už ste čítali?