Najkontroverznejší slovensko-maďarský projekt

Autor: Peter Spáč | 5.11.2007 o 18:49 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1993x

Po tom, čo prehral súboj o predsednícky post, Béla Bugár vyhlásil, že SMK neopustí. Toto svoje tvrdenie by možno mohol zvážiť. A vôbec by pritom nemusel zakladať ďalšiu maďarskú stranu.

Kde skončí SMK?

Výborná otázka, na ktorú asi len málokto pozná odpoveď a aj to iba v rovine dohadov. Nemožno povedať, že by u SMK došlo k radikálnemu obratu, avšak určité pohyby tu naozaj vidieť.

Po tom, čo sa Csáky stal predsedom, otvára jeho strana úplne nezmyselne témy, v ktorých zbytočne provokuje k aktivite národniarov z SNS a navyše si poškodzuje aj ten krehký image, ktorý sa jej za posledné roky u Slovákov podarilo vytvoriť. Lepšie povedané, ktorý vytvoril jej bývalý predseda.

Preferencie SMK síce nepoklesli žiadnym dramatickým spôsobom, ale trend je jasne viditeľný. Klasických „10 a viac“ nahradili jednociferné sumy oscilujúce na pomedzí 7 a 8 percent. Csákyho však akoby tento vývoj príliš netrápil, k čomu ho zrejme vedú dva dôvody. Po prvé rozhodne populárnejší Bugár odmieta úvahy o odchode zo strany a po druhé maďarskí voliči v konečnom dôsledku nemajú inú „maďarskú“ alternatívu mimo SMK.

Dá sa tak predpokladať, že i napriek miernemu preferenčnému poklesu títo odídení voliči SMK podporia, keď dôjde na to, rozhodnúť sa, ktorú kandidátnu listinu vhodiť do urny pri parlamentných voľbách. Samozrejme za predpokladu, že skutočne nevznikne iná menšinová strana. A práve to sa môže ukázať ako problém.

Je dosť možné, že po určitej dobe niektorým jedincom v SMK dôjde trpezlivosť, vznikne ďalšia maďarská strana a začne súperenie o maďarského voliča. Keďže Csáky a Duray razia skôr radikálnejšiu politiku, je pravdepodobné, že nový subjekt by presadzoval umiernejšie postoje, blízke SMK spred niekoľkých rokov.

Namiesto stabilného a spoľahlivého partnera na čele s Bugárom by tak vznikol obraz radikálnejšej SMK na úrovni 5-7% a nového „neznámeho“ maďarského subjektu pod prahom zvoliteľnosti. Prirodzene voličská podpora medzi oboma subjektami by sa mohla postupne otočiť, avšak v prospech SMK hovorí značka, vybudovaná štruktúra a Bugár v jej radoch.

Otázka pre Bélu Bugára tak znie, dokedy je ochotný tolerovať k tomuto bodu smerujúcu situáciu? Rysuje sa niekoľko možností.

Čo s Bugárom?

Prvé riešenie je jednoduché. Bugár má stále v rámci svojej strany vysoký kredit a pri súčasných „úspechoch“ nového vedenia by nemusel mať problém pri opätovnom získaní svojho bývalého predsedníckeho postu. Na druhej strane Bugár už dávnejšie avizoval, že o túto pozíciu už nemá do budúcnosti záujem, s tým, že by ju rád prenechal niekomu mladšiemu.

Druhou možnosťou by bolo vystúpenie z SMK a založenie vlastnej strany. Otázne však je, či by Bugár na tento krok ešte mal energiu a vôľu. Navyše sú tu dve zásadné riziká. Prvým je, že maďarská banka voličov nie je objemná natoľko, aby bezproblémovo uživila dve parlamentné strany. Zároveň s výnimkou Smeru sa žiadnej odídenej strane na Slovensku nepodarilo presiahnuť parlamentný prah, ak svoju politiku založila na kritike svojej materskej strany a lovila iba jej voličov. Príkladov je dosť – SF, SDA či HZD.

Otvára sa tak priestor pre tretiu možnosť, ktorou je prestup Bugára do inej, už existujúcej „slovenskej“ strany. Na úvod, pár nevyhnutných poznámok.

1. Béla Bugár je pravičiar, kresťanský demokrat a Maďar. Prvé dve sú všeobecne prijateľné, tretie je však na Slovensku stále sčasti stigma.

2. Ak by Bugár prestúpil do inej strany, určite by sa nestal radovým členom, ale celkom legitímne by požadoval a strana by mu logicky vo vlastnom záujme ponúkla jednu z popredných pozícii.

3. Momentálne na Slovensku neexistuje jediná parlamentná strana schopná stráviť Bélu Bugára s oboma predošlými bodmi.

Tretia poznámka si zaslúži kratší komentár. To, že by SNS pre Bugára nepredstavovala ideálne pracovné prostredie je zrejmé. Rovnako tak Smer a HZDS. U KDH a SDKÚ je to možno nádejnejšie, avšak nie pri bližšom pohľade. KDH by Bugára vo svojich radoch zrejme neriskovalo, keďže by si tým značne sťažilo svoj momentálny ťah na národnú politickú bránku. SDKÚ je v inej pozícii. S národnou kartou príliš neoperuje, takže tu by pre ňu Bugár žiadnu zábranu nepredstavoval. Dzurindovej strane sa však v súčasnosti začína preferenčne dariť, má najväčšiu podporu voličov z celej opozície a žiadnu vonkajšiu personálnu posilu tak prirodzene nepotrebuje.

Vplyv bez podpory a podpora bez vplyvu

Svoju pozornosť tak zameriame mimo parlamentné prostredie. Bez zbytočného naťahovania platí, že s výnimkou OKS nestoja ostatné subjekty za najmenšiu zmienku. A práve tu sa otvára tretia alternatíva pre Bugára.

OKS je rýdzo pravicová strana s objektívne najlepšie hodnoteným programom spomedzi všetkých slovenských strán. Na jej vedenie, často označované za spolok intelektuálov bez schopnosti predať svoje myšlienky verejnosti, platí „vplyv bez podpory“, čiže silný vplyv vo vlastnej strany, avšak s marginálnou podporou.

Situácia Bélu Bugára je momentálne opačná a hodí sa na neho „podpora bez vplyvu“. Bugár má skvelé renomé medzi príslušníkmi maďarskej menšiny a u Slovákov spomedzi všetkých členov SMK zreteľne vyčnieva v pozitívnom slova zmysle. Na druhej strane je jeho vplyv vo vlastnej strane otázny, i keď kroky Csákyho a Duraya to môžu zmeniť.

Do akej miery je však kompatibilná OKS a Béla Bugár? S pravicovou orientáciou nie je problém, i keď konzervatívci a kresťanskí demokrati si nie vždy dokážu sadnúť. OKS ako jedna z mála strán (ak nie jediná) pre svoje ciele nikdy nepoužila maďarskú kartu. Ak je na Slovensku strana, ktorá by dokázala úspešne stráviť Bugára, je to práve tento „spolok intelektuálov“.

Prínos pre OKS je zrejmý. Béla Bugár by pritiahol značnú podporu, o ktorú sa táto strana dlhodobo neúspešne usiluje. Prínos pre Bugára rovnako. Spojením s OKS by pre túto stranu odpadol strach jej potenciálnych voličov rozhodnúť sa vo voľbách pre inú stranu, aby ich hlas neprepadol. Spolu s „jeho“ voličmi by tak vznikol subjekt získavajúci podporu ako slovenských, tak i maďarských voličov neživiacich v sebe zbytočné národnostné vášne. Vplyv a podpora v jednom.

Pre Bugára prirodzene existuje aj štvrté riešenie. „Dožiť“ volebné obdobie ako poslanec, vykašľať sa na politiku a utiahnuť sa do súkromia.

Bola by to však zbytočná škoda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sudca Lindtner z Threemy: Kočner si tyká so všetkými, no jeho vplyv sa preceňuje

Na zabíjačke u Rehákovcov bol aj predseda bratislavského súdu. Kvôli Kočnerovi neodišiel.

Každému kto daroval spermie, môžu raz zaklopať deti na dvere

Príbeh desiatok detí a ich darcu spermií.

Stĺpček Matúša Krčmárika

Sobota sa už nemôže zopakovať. Ak sa brexit neposunie, škodí to všetkým

Johnson koná proti zmyslu zákona.


Už ste čítali?