Nekultúrna kríza kultúry

Autor: Peter Spáč | 6.6.2005 o 8:12 | Karma článku: 8,56 | Prečítané:  2165x

Kríza kultúry, o ktorej v poslednom čase tak zápalisto hovorí naša umelecká obec, je od základov pomýlená. Problémom vôbec nie sú domáca tvorba alebo Drišľakoviny. Kultúrna kríza je len jedným z mnohých dôsledkov trendu, ktorý sa tu potichu a takmer nepozorovane rozširuje už niekoľko rokov – kríza myslenia a hodnôt našej spoločnosti.

TV Markíza uviedla tzv. Mediálne fórum, ktoré nieslo honosný prívlastok – „najväčšie diskusné fórum na tému fungovania slovenských televízií“. To, čo sa táto súkromná televízia snažila prezentovať ako diskusiu na úrovni, sa zvrhlo do mediálnej frašky v podobe ďalšieho kopnutia do STV a jej vedenia.

Celá diskusia sa v podstate mohla zúžiť na troch hostí, ktorí reprezentovali tri úplne odlišné hodnotové svety - Milan Markovič, Dušan Jarjabek a Peter Zajac.

Milan Markovič sa nezaprel ani po druhý krát a podobne ako v relácii Pod lampou dokázal, ako jednoducho dokáže človek upadnúť počas tak krátkeho televízneho vystúpenia. Povesť, ktorú si ako skvelý humorista vytvoril počas viacerých rokov, úplne znegoval svojou aroganciou, akou sa dnes v širokej miere prezentuje.

Markovič (spolu s ďalšími umelcami) neváhal prijať pozvanie do parlamentu od Dušana Jarjabka, ktorý reprezentoval vládu, čo sa postarala o dôkladnú likvidáciu STV a jeho poslala na „rekreačný“ pobyt do Českej republiky. Na otázku, či mu to neprekáža, odpovedal v zmysle, že je mu jedno, kto ho do Národnej rady pozval. A tento človek volá po návrate kultúry?

Dušan Jarjabek sa v spomínanej diskusii na Markíze taktiež zaskvel, keď neváhal obviniť súčasné vedenie STV z dlhov, ktoré boli vytvorené počas jeho a Kubišovho úradovania v tejto inštitúcii. Rovnako dnes nemá problém kritizovať súčasný stav, pričom za vrchol verejnoprávnosti zrejme považuje roky 1994-98, keď spravodajstvo STV vykazovalo známky objektivity blízke Lukašenkovmu režimu a vrcholom publicistiky bola Fašírka.

Peter Zajac, podobne ako Pod Lampou, aj v tejto diskusii dokázal svoje ľudské a myšlienkové kvality. Nebol arogantný a necítil potrebu urážať ostatných (Markovič) a taktiež neobviňoval falošne ostatných z vlastných chýb (Jarjabek). Argumentoval vecne, presne a pomocou holých faktov. Napriek tomu zostal jeho názor vo výraznej menšine.

Hodnotová kríza (nielen) našej spoločnosti spočíva v otupenosti voči vlastnému okoliu. Andy Hryc sa čuduje, keď mu je vytýkané, že sedel v parlamente za jedným stolom s bývalým predstaviteľom HZDS, ktoré sa postaralo o likvidáciu STV a časť kultúry vyštvalo zo Slovenska. Riaditeľ Markízy Repčík vyhlási, že jeho televízia vysiela dramatickú tvorbu, ale o horore, ktorý vysiela v nedeľu o 20.00 sa taktne nezmieni.

Rovnaký problém zasahuje aj slovenskú verejnú mienku. Dušan Jarjabek dnes sedí v poslaneckom klube strany, ktorej podpora dosahuje 30 percent, kým strana, ktorej členom je Peter Zajac nepresahuje podporu 1 percenta.

Má niekto zo signatárov 1000 slov o hodnotách a kultúre pocit, že tento stav vyrieši zníženie podielu reklamy v STV?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sudca Lindtner z Threemy: Kočner si tyká so všetkými, no jeho vplyv sa preceňuje

Na zabíjačke u Rehákovcov bol aj predseda bratislavského súdu. Kvôli Kočnerovi neodišiel.

Každému kto daroval spermie, môžu raz zaklopať deti na dvere

Príbeh desiatok detí a ich darcu spermií.

Stĺpček Matúša Krčmárika

Sobota sa už nemôže zopakovať. Ak sa brexit neposunie, škodí to všetkým

Johnson koná proti zmyslu zákona.


Už ste čítali?