Slovensko - jeden štát, dva mimozemské svety

Autor: Peter Spáč | 23.1.2008 o 14:40 | Karma článku: 7,25 | Prečítané:  2179x

Spor o mimozemský pôvod ministerky Tomanovej presne vyjadruje povahu súčasného Slovenska. Po dlhšej dobe je opäť rozpoltené.

Na úvod iba krátke zhrnutie. V marci 2007 šéfredaktor Baťo označil na svojej stránke Tomanovú za mimozemšťana, keďže „jej vyjadrenia nedávajú zmysel, nedá sa s ňou diskutovať, je zbytočné hovoriť jej čokoľvek o živote na Zemi“. Ministerka na to podľa vlastných slov reagovala s úsmevom, no po istej dobe zrejme zmenila názor a Baťa zažalovala.

Ako dôvod pritom uvádza samotný pojem „mimozemšťan“, s ktorým je spájaná. V skutočnosti je to však na Baťovom článku tá najmenej významná vec. Kľudne mohol namiesto toho použiť výraz „je iná“ a docielil by rovnaký efekt, ktorým bolo poukázať na existenciu dvoch proti sebe stojacich ideových táborov na Slovensku.

Tejto téme sa podrobnejšie venoval v decembri 2007 Eduard Chmelár, ktorý správne tento spor rozšíril z politickej sféry na celú spoločnosť. Keďže však ide o Chmelára, muselo byť do celej veci zapojené aj jeho ego. Môžeme sa tak mierne ukľudniť, pretože celé Slovensko nie je týmto brutálnym pravo-ľavým konfliktom postihnuté.

Chmelár nám objasňuje, že našťastie existuje aj zopár osvietených a vyvolených jedincov, ktorí tento prízemný boj dokázali odhaliť a s pohŕdaním sa zhora pozerajú na obe konfliktne strany. Prirodzene, On k nim patrí, keďže ako sám hovorí, „na blog.sme.sk chodím provokovať pravičiarov a na stránkach Slova pravidelne iritujem ľavičiarov“.

Mimochodom Chmelár vo svojom článku vyjadruje pri pohľade na súčasný boj slovenskej ľavice a pravice pochybnosti, či sú títo ľudia ešte pri svojej nenávisti príslušníkmi rovnakého druhu homo sapiens. Ministerka Tomanová by zrejme mala týmto jeho riadkom venovať pozornosť, pretože medzi Baťovým mimozemšťanom a Chmelárovým „nehomo sapiens“ nie je až taký veľký rozdiel.

Rozdelené Slovensko

Faktom je, že od posledných parlamentných volieb sa slovenská politická scéna značne spolarizovala. Kým pred voľbami to vyzeralo na model „každý s každým“, dnes opäť vidieť dve politické línie, v podstate totožné s rokmi 1994-98. Baťo to berie ako prostý fakt. Medzi „nami“ a „nimi“ sú podľa neho neprekonateľné bariéry, z nášho pohľadu sú to jednoducho mimozemšťania.

Naopak Chmelár si povzdychne po krásnych skúsenostiach z Francúzska či Švédska, kde verejná diskusia len tak prekvitá, kým na Slovensku je to len o boji a podpásových útokoch. Vo svojom žiali sa pritom vyhýba tomu hlavnému – na vecnú diskusiu je treba dvoch a na Slovensku od roku 1989 až doteraz „ten druhý“ chýba.

O HZDS a SNS sa nemá zmysel rozpisovať, význam diskusie s nimi je všeobecne známy. Vládny tón momentálne udáva Róbert Fico a otázka je, ako sa dá diskutovať s ním. Z faktického hľadiska je to dnes dosť ťažké, keďže tento pán je tak posadnutý mocou, sebou samým a paranoiou, že odmieta akýkoľvek oficiálny dialóg s opozíciou. Údajne pre jej morálnu degradáciu.

Výstižne toto jeho stanovisko vyznieva po tom, čo sa pohoršoval nad tým, že vôbec musí počúvať tých, ktorí podpísali antichartu. Keďže Fico by zrejme na premiérskej stoličke skôr či neskôr sedel, aj keby sa nezmenil v roku 1989 režim, ide z jeho strany o pozoruhodné ohnutie chrbtovou kosťou.

Význam vecnej diskusie s inými predstaviteľmi Smeru je tiež pochybný. Predseda parlamentu Paška nekonečne veľa krát omieľa čosi o politickej kultúre a následne vyhlási jemu, resp. Smeru nepohodlné rokovanie na noc a vyhlási, že svoj záujem môžu politici presadzovať, len ak sú vo väčšine. Čaplovič, Kaliňák, Tomanová, Jahnátek detto. Na vecnú diskusiu z tejto strany barikády neexistuje relevantný nominant. Súčasné Slovensko tak je politicky a ideovo rozdelené. Chmelár však zavádza, ak z tohto stavu obviňuje ako ľavicu, tak i pravicu.

Rado Baťo to vo svojom článku vyjadril úplne presne. Nie je to však iba o Tomanovej a „tetách z ministerstva“, ale je to o obnovení politickej línie z polovice 90.rokov, rozdiel je iba v tom, že časť bývalej SDĽ sa dostala na tú stranu, na ktorú chcela vždy patriť.

Viera Tomanová tak z môjho pohľadu mimozemšťan je. A nielen ona, ale všetci, čo patria medzi „nich“. A je logické, že ja a všetci ľudia uvažujúci podobným spôsobom sa musia „im“ rovnako javiť ako mimozemská rasa. A v podstate som rád, že je to tak.

Nechcel by som totiž patriť na ich stranu.

/Tento článok bol publikovaný v rámci Iniciatívy za dôstojný dôchodok V.T. mimozemšťanky./

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri

Strán, ktoré vylúčili spoluprácu so stranou bývalého ministra za Smer, pribúda

Dobré ráno

Dobré ráno: Koalícia už nefunguje, Most má problémy sám so sebou

Čo hovoria odchody a vzdávanie sa postov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Drucker sa ešte môže hodiť

Pravica už chcela vládnuť s Mečiarom aj s Dankom, znesie aj Druckera.


Už ste čítali?