Nástenkári z SNS

Autor: Peter Spáč | 5.12.2008 o 18:07 | Karma článku: 6,21 | Prečítané:  1621x

Môže to znieť kuriózne, ale politika je v určitých ohľadoch veľmi podobná mobilnému operátorovi. S oboma sa môžete každý večer stretnúť v najsledovanejších médiách. Obaja vám umožňujú jednoduchšie si vymieňať názory. Radi vám predostrú lákavé sľuby, pričom tie menej príjemné pasáže si skrývajú až na obdobie, keď ste sa už záväzne rozhodli využiť ich služby. A navyše ich spája to, že obaja to hrajú na farby.

Mobilní operátori, podobne ako iné firmy, sa v záujme svojho úspechu snažia dosiahnuť to, aby si ich ľudia spájali aj s niečim iným, ako len ich názvom. Všetci tak dobre vieme, aký operátor je modrý, kto je purpurový (oficiálne sa daná farba nazýva magenta) a kto oranžový. Pri politických stranách to nie je inak.

Vo viacerých krajinách už voliči dokážu pomerne jednoducho vnímať základné postoje politickej strany prostredníctvom farby, s ktorou sa identifikuje. Celosvetovo však jednotlivé zafarbenia nemusia vždy vyjadrovať tú istú politickú ideológiu (napr. v USA majú červená a modrá v podstate prevrátený význam ako v Európe). Na Slovensko, napriek 40 ročnému červenému dedičstvu, táto vlastnosť politického marketingu dorazila iba pomerne nedávno, kde ako prelom možno pomenovať volebnú kampaň SDKÚ v roku 2002 a jej hlavný motív "modrá je dobrá".

Od tejto doby sa s farbami v slovenskej politike operuje o niečo intenzívnejšie, avšak po posledných parlamentných voľbách je čoraz viac zrejmé, že naša spoločnosť sa opäť dostáva do situácie, v akej sa nachádzala približne v polovici 90.rokov. Podobne ako vtedy, aj dnes sa názorová pozícia nás všetkých dá definovať pomocou tejto jednoduchej otázky, ktorú si môže položiť každý sám:

Cítite sa byť osobne viac modrý alebo červený?

Hneď na úvod treba jednoznačne vylúčiť jednu vec. Odpoveď "modrý" sa automaticky nespája s SDKÚ, rovnako tak "červený" neznamená vyjadrenie podpory Smeru. Každá z odpovedí vyjadruje určitý pohľad na svet, na ľudí okolo nás, ale nie to, či volíme stranu ABC alebo naopak XYZ. Rovnako ako v už spomínaných USA, aj na Slovensku majú modrá a červená svoj špecifický význam, ktorý sa čiastočne vymyká ich bežnému "európskemu" formátu.

Byť na Slovensku modrý, znamená súhlasiť s tým, čo sa v našej krajine dialo v období "po Mečiarovi", predovšetkým vo volebnom období 2002-2006. Naopak, prihlásiť sa k červenej predstavuje (minimálne) toleranciu k Mečiarovým vládam z 90.rokov a výraznú podporu slovenského vývoja po roku 2006. Hranica medzi oboma alternatívami je výrazná.

Základnou premisou je, že každý má právo zvoliť si svoj variant, prípadne si nevybrať žiadny z nich (ak je to vôbec v našich podmienkach možné). Rovnako tak je právom každého tvrdiť, že jeho hodnoty a postoje sú lepšie a správnejšie, ako tie, ktoré zastávajú ľudia na opačnej strane.

Moja súkromná odpoveď na vyššie položenú otázku je "modrý". Osobne preferujem slobodu pred istotou. Za cennejšieho považujem individuálneho človeka než verejný záujem, a preto mi je bližšie vlastnícke právo pred tým, aby ho pochovala výstavba diaľnice. A predovšetkým nevnímam štát ako "otca" tejto spoločnosti, ale ako nevyhnutnosť, ktorá má svoje opodstatnenie, avšak iba v určitých hraniciach.

V rámci pluralitnej a slobodnej spoločnosti je normálne a s ohľadom na politickú súťaž i prospešné, že veľa ľudí na danú otázku odpovie inak, a teda zvolí "červenú". Rovnako je normálne, že títo istí ľudia budú moje názory spravidla považovať za scestné, podobne ako ja vnímam tie ich.

Čo by však už normálne byť nemalo, je to, ak farba zatieni zdravý rozum. Tolerovať zásadné prešľapy len z toho dôvodu, že sa ich dopúšťajú predstavitelia "tej našej" farby je choré. V tomto zmysle nie je nutné hrať sa na lepších a horších, vo všeobecnosti je známe, že moc korumpuje, a to bez ohľadu na to, či vládne Dzurinda alebo Fico.

Skúste sa však zamyslieť nad týmto:

Dokážete aj teraz odpovedať "červený" bez toho, aby ste sa čo i len trochu nezačervenali?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sudca Lindtner z Threemy: Kočner si tyká so všetkými, no jeho vplyv sa preceňuje

Na zabíjačke u Rehákovcov bol aj predseda bratislavského súdu. Kvôli Kočnerovi neodišiel.

Každému kto daroval spermie, môžu raz zaklopať deti na dvere

Príbeh desiatok detí a ich darcu spermií.

Stĺpček Matúša Krčmárika

Sobota sa už nemôže zopakovať. Ak sa brexit neposunie, škodí to všetkým

Johnson koná proti zmyslu zákona.


Už ste čítali?